Pradžia

Rozācijas ārstēšana

Rozācija ir hroniska ādas slimība, kam raksturīgi saasinājumi un miera periodi. Lai veiksmīgi kontrolētu rozāciju, ir jāsaprot 3 rozācijas ārstēšanas posmi. Ir svarīgi apzināties, ka rozācija tiek kontrolēta ne tikai ar zālēm, bet, galvenokārt, ar izvairīšanos no provocējošiem faktoriem un piemērotu ārstējošās dermatoloģiskās kosmētikas izvēli.

 

  01  PIRMAIS POSMS: Rozāciju provocējošo un saasinājumus veicinošo faktoru identificēšana un novēršana

Ultravioletie stari (saule)

Ultravioletie stari (saule)

Noteiktas zāles (piem., asinsvadus paplašinošas)

Noteiktas zāles (piem., asinsvadus paplašinošas)

Alkohols

Alkohols

Asi un karsti ēdieni un dzērieni

Asi un karsti ēdieni un dzērieni

Emocionālais stress

Emocionālais stress

Auksts laiks un vējš

Auksts laiks un vējš

Intensīvs sports

Intensīvs sports

Karstas pirtis vai vannas

Karstas pirtis vai vannas

Karsts laiks

Karsts laiks

Noteikti kosmētikas produkti (piem., līdzekļi ar agresīvām skābēm, eļļas)

Noteikti kosmētikas produkti (piem., līdzekļi ar agresīvām skābēm, eļļas)

Ne visiem cilvēkiem šie faktori ir vienādi, tāpēc ir svarīgi saprast, kuri faktori katru individuāli visvairāk ietekmē.

 

  02  OTRAIS POSMS: speciālā dermatoloģiskā kosmētika jutīgai ādai ar noslieci uz apsārtumu

Ja ir jutīga āda ar noslieci uz apsārtumu, ir ļoti svarīgi lietot maigus ādas kopšanas līdzekļus, kas īpaši izstrādāti, ņemot vērā šādas ādas bioloģiju. Šādi līdzekļi nomierina un aizsargā jutīgo ādu no ārējiem kairinātājiem, samazina karstuma sajūtu un mazina ādas apsārtumu.

  • Ādas tīrīšana – tīrīšanas līdzekļiem būtu jābūt bez kairinošām vielām, smaržvielām vai alkohola.
  • Krēmi – nomierinoši un mitrinoši, kas bioloģiski mazina apsārtumu.

Ir svarīgi katru dienu (arī ziemā) sargāt ādu no saules stariem un lietot SPF 30, bet, pavadot laiku ārā vasarā, – SPF 50+. Ikdienas aizsardzībai var izvēlēties dermatoloģisko BB krēmu – tas ne tikai pasargā no UVA un UVB stariem, bet arī noslēpj ādas apsārtumu. Ja saule ir stipra un gatavojaties pavadīt ārā ilgāku laiku, izvēlieties specifiskus saules aizsarglīdzekļus; aptiekās atrodami saules aizsargkrēmi, kas paredzēti īpaši ādai ar noslieci uz apsārtumu.

  03  TREŠAIS POSMS: medikamentoza iekaisīgo ādas izsitumu ārstēšana – vietēja un sistēmiska ārstēšana.

Atkarībā no rozācijas smaguma ārstēšanai var izmantot aparatūru (lāzeru, intensīvo pulsa gaismu), lokālu vai sistēmisku ārstēšanu.

 

  • Vieglākajai, beziekaisuma ādas rozācijas formai, kas izpaužas tikai kā ādas apsārtums vai paplašināti kapilāri, var izmantot ārstēšanu ar lāzeru vai intensīvo pulsa gaismu.
  • Ja parādās iekaisums, nepieciešama ārstēšana ar zālēm. Lokālās ārstēšanas zāles (metronidazols, azelaīnskābe, ivermektīns u.c.) jāuzklāj uz bojātās ādas vieglas vai vidēji smagas rozācijas gadījumā. Lietojot šīs zāles, var parādīties nevēlams ādas sausums, dedzināšanas sajūta, apsārtums vai sūrstēšana. Visbiežāk lokālā sejas rozācijas ārstēšana ilgst 3–12 mēn.; kad stāvoklis uzlabojies, pāriet pie speciālās medicīniskās kosmētikas.
  • Ja lokālā ārstēšana nav efektīva vai rozācija ir smagākā formā, ārsts dermatovenerologs var nozīmēt sistēmisku ārstēšanu. Visbiežāk šādai ārstēšanai tiek nozīmētas sistēmiskās tetraciklīna, retāk nitroimidazolu grupas antibiotikas vai retinoīdi. Šobrīd visbiežāk sistēmiskā rozācijas ārstēšana tiek uzsākta ar nelielām doksiciklīna devām. Šādai ārstēšanai, atšķirībā no terapijas ar lielām antibiotiku devām, ir mazāk blakņu, to var nozīmēt uz ilgāku laiku, bet iedarbība uz ādas iekaisumu ir pietiekama.